..sağlığa dair aradığınız herşey,

doktoruz.biz "güvenilir, sağlık potalı"..

Kullanıcı ve Uzman Doktor Kayıtları Ücretsizdir!..

Doktoruz.Biz, üye doktorlarımıza gelişen internet dünyasının kapılarını ardına kadar açmaktadır. Üye Doktorlar geniş kullanıcı kitlesi sayeseinde kendilerini internet dünyasına hızla tanıtabilme imkanı bulabilmektedirler.

Uzman & Doktor Kaydı Kullanıcı Kaydı

Güncelleme: 22.01.2013 18:54:28

Toplam: 10556 defa okunmuştur.

Çocuklarda romatizma
Anneler dikkat! Çocukluk çağında teşhisi konularak tedavisi yapılmadığı takdirde romatizmal hastalıklar, ileri yaşlarda kalıcı hasarlara yol açabiliyor.

Romatizma nedir?
Romatizmal hastalıklar, vücudumuzda bağ dokusu sisteminin kronik iltihabı ve bu iltihap sunucunda kas ve eklemlerde oluşan bulgularla karakterize edilen bir hastalık grubu. Kesin nedenleri tam olarak aydınlatılamamışsa da genetik eğilimin rolü olduğu kanıtlanmış. Özellikle bizim coğrafyamızda çocuklarda sık görülen, Ailevi Akdeniz Ateşi (Familyal Mediterenean FeverFMF) ve Akut Eklem Romatizması olan iki türden bahsetmek önemli.

FMF- AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ
FMF Akdeniz çevresinde yaşayan Türkler, Araplar, İspanya kökenli Yahudiler ve Ermeniler`de görülen kalıtsal bir hastalık. Cinsiyetler arasında, hastalık erkeklerde daha sık görülür. Klinik bulgular tekrarlayan ateş, karın, göğüs ve eklem ağrısı nöbetleri olarak kendini gösterir.

Hastalık ilk kez 1945`te tanımlanmış. 1997 yılında da FMF geni, klonlanarak bu hastalığın genetik özellikleri belirlenmiş. FMF hastalığında belirtiler, 20 yaşından önce başlar. Ülkemizde görülme sıklığı 1000`de 3 oranında. Özellikle akraba evliliğinin sık olduğu bölgelerde FMF daha sık görülüyor.

Tanısı FMF hastalığında kesin tanı koydurucu bir laboratuar testi yok. Nöbetler esnasında sedimentasyon hızı, lökosit (Akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi.) sayısı, fibrinojen (Kanda erimiş halde bulunan ve trombin tesiriyle fibrin şeklini alarak pıhtılaşmayı sağlayan protein.) gibi testlerde yükseklik saptanabilir. Yine de bu bulguların hiçbiri kesin tanı koymak için yeterli değil. O halde nasıl tanı konulabilir derseniz, tanıda klinik bulgular, etnik köken, aile öyküsü birlikte değerlendirilir. Genetik incelemeyse tanıya destektir.

FMF HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Hastaların % 90-95`i olmak üzere büyük çoğunluğunda karın zarı etkilendiği için şiddetli karın ağrısı atakları olur. Çok şiddetli olan bu ağrılar, apandisit ile karışabilir. Düzensiz aralarla tekrarlayan ateş görülür. Hastaların % 50`sinde eklem ağrısı atakları ve daha az sıklıkta göğüs ağrısı atakları olur. Eklem ağrısı, diz veya ayak bileğinde daha sıktır. Bu bulgular 2-4 gün içinde geçer. Atak aralarında hastaların hiç şikayetleri olmaz.

Sonuçta vücutta amiloid adı verilen bir protein birikerek amıloidoz adlı hastalığa neden olur. Amiloidoz başta böbrekler olmak üzere tüm vücutta ilerleyici fonksiyon kayıplarına neden olur.

1997 yılında FMF hastalığının geni saptanmış olduğundan bu gendeki mutasyon adı verilen değişimler, pozitif saptanırsa tanıya destek sağlanmış olur. Yalnız her FMF hastasında bu genetik mutasyonlar saptanamayabilir.

Çocuk horlaması hastalık belirtisi mi?

Çocuk horlaması hastalık belirtisi mi?

Çocuklardaki uyku bozuklarının yetişkinlere oranla büyüme ve kilo kaybına neden olduğunu belirten uzmanlar, anne babaların bu konuda daha hassas olması gerektiğine dikkat çekti.

Çürük diş kanserden koruyor

Çürük diş kanserden koruyor

Dişlerinde çürük olanların baş ve boyun kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu belirlendi.

Renkli lensler reçeteyle satılacak

Renkli lensler reçeteyle satılacak

Sağlık Bakanlığı, lensler ve optik cihazlarla ilgili bir genelge yayımladı.

Sedef Hastalarına Müjde!

Sedef Hastalarına Müjde!

Sedef hastalığının oluşturduğu kaşıntı ve döküntüler artık sosyal hayatınızı rahatsız etmeyecek!

Çocuğunuzu taşırken fıtık olmayın

Çocuğunuzu taşırken fıtık olmayın

Bebeği pusetle uzun mesafe taşımak, yere aniden eğilip kucağa almak...

Diş hekimi korkusuna etkili çözümler

Diş hekimi korkusuna etkili çözümler

Birçok kişinin diş hekime gitmemesine neden olan diş hekimi korkusu, diş hekimliğindeki yeni uygulamalar ile mazide kalabilir!

Facebook’un En İyi Sağlık Sitesi
Doktoruz.Biz’i beğen,
Sağlık Alanındaki Gelişmeleri Kaçırma!
facebook.com/www.Doktoruz.Biz
Twitter’ın En İyi Sağlık Sitesi
Doktoruz.Biz’i takip et,
Sağlık Alanındaki Gelişmeleri Kaçırma!
twitter.com/doktoruzbiz

Tıp Sözlüğü (a-z)

İlk Yardım BilgileriSağlık Turizmi

PrevNext
Mustafa Ateşcan

Reiki hangi alanlarda kullanılabilir ?

Mustafa Ateşcan

5.04.2013 22:18:43

Reiki fiziksel, duygusal, zihinsel, spiritüel olsun acı duymayı yatıştırmaya yardımcı olur. Bu,Reikinin iyileştirebileceği anlamına gelir.

M.Turgay Köse

Alkolsüz İçecekler

M.Turgay Köse

25.01.2013 10:34:39

Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.

Barbaros Yurdaışık

Horlama kimlerde görülür?

Barbaros Yurdaışık

17.01.2013 17:08:26

Horlamanın en ileri düzeyi uyku apnesi (uyurken nefes tutma) olarak bilinir. Uykusu boyunca kişi sık sık yüksek sesli horlamadan sonra belirli bir süre nefes alıp vermez. Bu durum 10 saniyeden uzun sürerse ve bir saat içerisinde 7 defadan fazla olurs

Murat Karakuş

Bel Ağrıları ve Bel Fıtığı

Murat Karakuş

17.01.2013 16:52:30

Tüm insaların %80 i hayatlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı ile karşılaşırlar.

Yonca  Tabak

Alerjik Egzama Kaygı Ve Stres İle Beslenir!

Yonca  Tabak

14.01.2013 17:54:34

Alerjinin oluşum sebeplerinin çok iyi bilinemediği yıllarda alerjik hastalıklar tamamen psikosomatik yani psikolojik durumun bedene yansıması olarak kabul ediliyordu.

Özlem Üstünkaya

Modifiye Pilates Nedir?

Özlem Üstünkaya

14.01.2013 17:37:47

Temelleri birinci dünya savaşına dayanan ve ülkemizde popülerliliği son yıllarda artan pilates artık klinik ortamda da yerini almış bulunmaktadır.

Epilepsi olanların toplantılara katılımları neden az?
Uyarı:

Doktoruz.Biz web sitesinde yer alan her türlü medikal bilgi, yorum, duyuru ve tanıtım faaliyetleri ile ilgili sayfa düzenlemeleri, güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Doktoruz.Biz de yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiç bir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Doktoruz.Biz sorumlu olmayacaktır.